فروشگاه اینترنتی نوین پندار
سه شنبه 26 بهمن ماه 95 - (12:12) | تعداد بازدید : 29096

چگونه می توانیم امنیت شبکه وای‌ فای خود را بالا ببریم؟ (بخش اول),how-to-secure-your-wireless-network،امنیت شبکه وای‌ فای،کاربران در منازل،کسب و کارهای کوچک،اینترنت ،تنظیمات پیش فرض امنیتی،خطر نفوذ ،اﻧﻮاع ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ،حفره های امنیتی،گجت‌،دنیای فناوری،هکر،شبکه‌ی خانگی کاربران،مودم،فریمور،firmware،افراد سودجو، نفوذ افراد سودجو به سیستم،روترهای قدیمی،مشکلات امنیتی،تنظیمات تخصصی‌‌ مودم،سایت تولیدکننده‌ی مودم،پنل مدیریتی روتر،تنظیمات WPS،کلید،Wi-Fi Protected Setup،انواع گجت‌ها،Guest،روش های دسترسی هکرها به وای فای،رمز عبور،تغییر رمز عبور پیشفرض،کارخانه‌های مودم،پروتکل WPA2 ، پروتکل امن امنیتی WPA2-AES ،غیرفعال کردن SSID،بدافزار،هکرهای فرصت طلب،دسترسی به اطلاعات شبکه،Service Set Identify،Sniffer ، آدرس های IP استاتیک،آدرس های IP،دستگاه های موجود بر روی شبکه ی بی سیم،دزدی های وای-فای،مخفی کردن SSID، شخص مهاجم ،جلوگیری از نفوذ به مودم، کار با مودمها، تنظیمات مودم، جلوگیری از هک مودم، مودم وایرلس،computing،wireless-network،تنظیمات پیش فرض امنیتی مودم، Open DNS،سیستم نام‌گذاری دامنه،نشانی‌های IP،سرور DNS،وب سایت،DNS Hijacking،MAC filtering،MAC Address،Media Access Control Address،زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه،آدرس فیزیکی،سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه،هات اسپات،Network and Sharing Center،شبکه وای-فای مهمان،SSID ،فریمور،فریمورهای استاندارد کارخانه‌،فریمورهای شخصی شده،OpenWRT، DD-WRT،لینوکس، Asuswrt-Merlin ،پنل مدیریتی،قابلیت Remote Access،کابل شبکه ، تنظیمات مودم،جاسوسی ،محبوب‌ترین فریمورهای شخصی سازی شده
how-to-secure-your-wireless-network،امنیت شبکه وای‌ فای،کاربران در منازل،کسب و کارهای کوچک،اینترنت ،تنظیمات پیش فرض امنیتی،خطر نفوذ ،اﻧﻮاع ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ،حفره های امنیتی،گجت‌،دنیای فناوری،هکر،شبکه‌ی خانگی کاربران،مودم،فریمور،firmware،افراد سودجو، نفوذ افراد سودجو به سیستم،روترهای قدیمی،مشکلات امنیتی،تنظیمات تخصصی‌‌ مودم،سایت تولیدکننده‌ی مودم،پنل مدیریتی روتر،تنظیمات WPS،کلید،Wi-Fi Protected Setup،انواع گجت‌ها،Guest،روش های دسترسی هکرها به وای فای،رمز عبور،تغییر رمز عبور پیشفرض،کارخانه‌های مودم،پروتکل WPA2 ، پروتکل امن امنیتی WPA2-AES ،غیرفعال کردن SSID،بدافزار،هکرهای فرصت طلب،دسترسی به اطلاعات شبکه،Service Set Identify،Sniffer ، آدرس های IP استاتیک،آدرس های IP،دستگاه های موجود بر روی شبکه ی بی سیم،دزدی های وای-فای،مخفی کردن SSID، شخص مهاجم ،جلوگیری از نفوذ به مودم، کار با مودمها، تنظیمات مودم، جلوگیری از هک مودم، مودم وایرلس،computing،wireless-network،تنظیمات پیش فرض امنیتی مودم، Open DNS،سیستم نام‌گذاری دامنه،نشانی‌های IP،سرور DNS،وب سایت،DNS Hijacking،MAC filtering،MAC Address،Media Access Control Address،زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه،آدرس فیزیکی،سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه،هات اسپات،Network and Sharing Center،شبکه وای-فای مهمان،SSID ،فریمور،فریمورهای استاندارد کارخانه‌،فریمورهای شخصی شده،OpenWRT، DD-WRT،لینوکس، Asuswrt-Merlin ،پنل مدیریتی،قابلیت Remote Access،کابل شبکه ، تنظیمات مودم،جاسوسی ،محبوب‌ترین فریمورهای شخصی سازی شده

چگونه می توانیم امنیت شبکه وای‌ فای خود را بالا ببریم؟ (بخش دوم و آخر)

 

 

 

اﻣﺮوزه اﺳﺘﻔﺎده از ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻓﺰاﯾﻨﺪه ای ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ و ﻫﺮ روز ﺷﺎﻫﺪ ﮔﺴﺘﺮش اﺳﺘﻔﺎده از اﻧﻮاع ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ در زﻧﺪﮔﯽ روزﻣﺮه، ﺗﺠﺎرت و ﺻﻨﻌﺖ ﻫﺴﺘﯿﻢ. در این بین، بسیاری از کاربران در منازل و کسب و کارهای کوچکی که از اینترنت استفاده می‌کنند، مودم‌ خود را با تنظیمات پیش فرض امنیتی استفاده می‌کنند که معمولا خطر نفوذ در سیستم آن‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد. معمولا مودم‌ها نیز همچون بسیاری دیگر از گجت‌های موجود در دنیای فناوری از وجود حفره های امنیتی زیادی رنج می‌برند که هر یک می‌تواند به عنوان روزنه‌ای برای نفوذ افراد سودجو مورد استفاده قرار گیرد. هر چند بسیاری از این مشکلات توسط کاربران حل نمی‌شود، اما می‌توان تدابیری اندیشید و تغییراتی در تنظیمات مودم ایجاد کرد تا هر هکری نتواند به سادگی در مودم و شبکه‌ی خانگی کاربران نفوذ کند.
حقیقت این است که ﻧﻔﻮذﮔﺮان، ﺑﺎ ﮔﺬر از ﺗﺪاﺑﯿﺮ اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻣﻮﺟﻮد، ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﻪ راﺣﺘﯽ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ روی ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻫﺎی راﯾﺎﻧﻪ ای دﺳﺖ ﯾﺎﺑﻨﺪ. اﻃﻼﻋﺎت ﺣﯿﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﯾﺎ رﻣﺰ ﻧﺸﺪه اﻧﺪ و ﯾﺎ ﺑﺎ اﻣﻨﯿﺖ ﭘﺎﯾﯿﻦ رﻣﺰ ﺷﺪه اﻧﺪ و ﻣﯿﺎن دوﮔﺮه در ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ در ﺣﺎل اﻧﺘﻘﺎل ﻣﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ ، ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﻔﻮذﮔﺮان ﺳﺮﻗﺖ ﺷﺪه ﯾﺎ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﯾﺎﺑﻨﺪ. حتی در صورتی که روتر شما با رمز عبور قدرتمندی که برای آن تنظیم کرده‌اید محافظت شود، باز هم دیگران می‌توانند این رمزها را با روش‌هایی از دستگاه‌های متصل به آن مودم بدست آورده و به شبکه وای‌فای شما متصل شوند. با این حال هنوز هم شما می توانید با اعمال تغییراتی برخی تنظیمات را تغییر داده و از این طریق احتمال نفوذ افراد سودجو به سیستم تان را به صفر برسانید. در ادامه به بررسی شماری از این راهکارهای خواهیم پرداخت. 


1. فریمور (firmware) روترتان را بروزرسانی کنید 

 


روترهای قدیمی ممکن است در صورت اتصال به دستگاه های جدید موجود بر روی شبکه ی شما با مشکلات امنیتی مواجه شوند. برای رفع چنین مشکلاتی و در صورتی که علاقه دارید تا شرایط ویژه‌تر و تنظیمات تخصصی‌‌تری را برای بالا بردن امنیت در مودم یا روتر خود به کار ببرید تعدادی از مودم‌ها امکان بروزرسانی خودکار فریمور را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. به این منظور می‌توانید در سایت تولیدکننده‌ی مودم خود با استفاده از نام و مدل مودم، به جستجوی فریمور دستگاه خود بپردازید. فایل مربوط را یافته و آن را در پنل مدیریتی روترتان آپلود نمائید. البته گاهی در پنل مدیریتی روترتان تنظیماتی برای بروزسانی خودکار دستگاه تعبیه شده است. 


2. تنظیمات WPS را غیرفعال کنید

 


اغلب روتر ها از قابلیت WPS یا Wi-Fi Protected Setup پشتیبانی می کنند. WPS از طریق کلید فیزیکی تعبیه شده در پشت یا زیر مودم یا از طریق عبارتی که زیر مودم نوشته شده، امکان برقراری ارتباط با انواع گجت‌ها را بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور فراهم می‌کند. این قابلیت باعث می شود مودم شما در برابر نفوذ دیگران آسیب پذیرتر باشد چرا که روش های دسترسی هکرها به شبکه ی وای-فای بدون نیاز به رمزعبور را تسهیل می بخشد؛ از این‌رو باعث هک شدن وای-فای شماری از کاربران شده‌ است. برای اینکه خیالمان از بابت این موضوع راحت باشد بهتر است در صورتی که از WPS پشتیبانی می‌شود، این قابلیت غیرفعال باشد.


3. رمز عبور پیش فرض را تغییر دهید

 


برای مدت هاست که کارخانه‌های مودم، محصولاتشان را با رمزعبور پیش‌فرض فعال وارد بازار می کنند. این رمزعبورها اغلب شناخته شده و ثابت هستند و حتی گاهی در بخش انتهایی روترتان نوشته شده اند؛ بنابراین اتصال به شبکه ی وای فای شما و تغییر تنظیمات آن توسط افراد سودجو بسیار ساده است. خوشبختانه مودم‌ها قابلیت تغییر رمزعبور و همچنین رمزگذاری قدرتمندی را دارند.
بنابراین توصیه ما این است که بلافاصله پس از خرید یک روتر به تنظیمات آن وارد شده، رمزعبوری قدرتمند حداقل متشکل از 12 کاراکتر برای آن برگزینید. علاوه براین اطمینان حاصل کنید که شبکه ی شما از پروتکل امن WPA2-AES استفاده می کند. این پروتکل ارتباطات میان روتر و دستگاه گیرنده را کاملا رمزگذاری می‌کند و سیستم تشخیص هویت پیشرفته‌ای را برای شما ایجاد می‌کند. در صورتی که مودم شما این امکان را دارد تا شبکه‌ی وای-فای موسوم به Guest ایجاد کنید، حتما از این گزینه استفاده کنید. ضمنا شبکه‌ی مخصوص مهمان‌ها نیز باید با یک رمزعبور و پروتکل WPA2 محافظت شوند، به این ترتیب، افراد دیگری که از این کانال برای اتصال به شبکه‌ی شما استفاده می کنند، در صورت وجود بدافزار در گجت‌هایشان، نمی توانند در شبکه‌ی شما تغییری ایجاد کنند. 

4. SSID را غیرفعال کرده و از شبکه ی وای-فای مخفی استفاده کنید

 


به صورت پیش فرض روترها نام شبکه ی وای-فای شما را بصورت همگانی نمایش می دهند. این امر کار هکرهای فرصت طلب برای دسترسی به اطلاعات شبکه ی شما و سوء استفاده از آن را ساده تر می کند. اما شما می توانید شانس آنها برای دسترسی به این اطلاعات را با مخفی کردن SSID تان کاهش دهید. SSID مخفف عبارت Service Set Identify و به معنای نام شبکه وای-فای شماست. SSID در واقع یک نام برای شناسایی مودم شما است تا دستگاه تان از طریق این نام بتواند به آن متصل شود. مخفی کردن نام وای-فای می تواند تا حدودی از دزدی های وای-فای جلوگیری کند چرا که باعث می شود نام وای فای شما در لیست شبکه های موجود نمایش داده نشود. (البته هنوز هم با نرم افزارهایی مثل Sniffer می توان به راحتی SSID دیگران را بدست آورد؛ اما این کار حداقل تا حدی شخص مهاجم را به زحمت می اندازد.) 

5. از آدرس های IP استاتیک استفاده کنید

 


اگر به هر یک از دستگاه های موجود بر روی شبکه ی بی سیم تان یک آدرس IP استاتیک اختصاص دهید، اتصال شما نه تنها سریعتر و قابل اطمینان تر شده بلکه امن تر نیز خواهد بود؛ چرا که در این شرایط می توانید بسادگی تمامی دستگاه هایی که به شبکه ی شما متصل شده اند را ببینید و آدرس های IP ناشناس را پیدا کرده و دسترسی آن ها را مسدود کنید.

 

 


نویسنده : افروز آزادی


سایر خبرهای این گروه ...
::تبلیغات

کلید واژه ها : how-to-secure-your-wireless-network ، امنیت شبکه وای‌ فای ، کاربران در منازل ، کسب و کارهای کوچک ، اینترنت  ، تنظیمات پیش فرض امنیتی ، خطر نفوذ  ، اﻧﻮاع ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﯿﻢ ، حفره های امنیتی ، گجت‌ ، دنیای فناوری ، هکر ، شبکه‌ی خانگی کاربران ، مودم ، فریمور ، firmware ، افراد سودجو ،  نفوذ افراد سودجو به سیستم ، روترهای قدیمی ، مشکلات امنیتی ، تنظیمات تخصصی‌‌ مودم ، سایت تولیدکننده‌ی مودم ، پنل مدیریتی روتر ، تنظیمات WPS ، کلید ، Wi-Fi Protected Setup ، انواع گجت‌ها ، Guest ، روش های دسترسی هکرها به وای فای ، رمز عبور ، تغییر رمز عبور پیشفرض ، کارخانه‌های مودم ، پروتکل WPA2  ،  پروتکل امن امنیتی WPA2-AES  ، غیرفعال کردن SSID ، بدافزار ، هکرهای فرصت طلب ، دسترسی به اطلاعات شبکه ، Service Set Identify ، Sniffer  ،  آدرس های IP استاتیک ، آدرس های IP ، دستگاه های موجود بر روی شبکه ی بی سیم ، دزدی های وای-فای ، مخفی کردن SSID ،  شخص مهاجم  ، جلوگیری از نفوذ به مودم ،  کار با مودمها ،  تنظیمات مودم ،  جلوگیری از هک مودم ،  مودم وایرلس ، computing ، wireless-network ، تنظیمات پیش فرض امنیتی مودم ،  Open DNS ، سیستم نام‌گذاری دامنه ، نشانی‌های IP ، سرور DNS ، وب سایت ، DNS Hijacking ، MAC filtering ، MAC Address ، Media Access Control Address ، زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه ، آدرس فیزیکی ، سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه ، هات اسپات ، Network and Sharing Center ، شبکه وای-فای مهمان ، SSID  ، فریمور ، فریمورهای استاندارد کارخانه‌ ، فریمورهای شخصی شده ، OpenWRT ،  DD-WRT ، لینوکس ،  Asuswrt-Merlin  ، پنل مدیریتی ، قابلیت Remote Access ، کابل شبکه  ،  تنظیمات مودم ، جاسوسی  ، محبوب‌ترین فریمورهای شخصی سازی شده ، 
 
بحث ها و نظرها
0
نظر
برای شرکت در بحث و تبادل نظر در سایت لاگین نموده، یا ثبت نام کنید.

:: تبلیغات

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
Copyright © 1998 - 2019 NovinPendar Co. Ltd. All rights reserved.