فروشگاه اینترنتی نوین پندار
يكشنبه 22 اسفند ماه 95 - (10:38) | تعداد بازدید : 2926

درس دوم: استفاده از Task Scheduler برای زمان بندی اجرای پردازش های بعدی (بخش اول),Task Scheduler،زمان بندی اجرای برنامه ها در ویندوز،کار با ویندوز،ویندوز،برنامه های ویندوز،End ،ادمین،Run ،زمان بندی اجرای پردازش ها،نسخه های جدید ویندوز،شناخت رابط کاربری Task Scheduler،اپلیکیشن Task Scheduler،پنل اطلاعاتی،Taskهای در حال اجرا ،ساختار درختی ،پوشه ،پنل Actions ،دسترسی سریع به منوها،Show/hide Action Pane،ایجاد تسک های زمان بندی شده،Create Basic Task،ایجاد یک وظیفه ی جدید،Create Task،Import Task،تهیه گزارش کار،Display All Running Tasks،Refresh and Help، زمان اجرا،مدت اجرای وظیفه،امکان History،تب History،جزییات هر تسک ،ثبت گزارش های اضافی ،وظیفه ی ScheduledDefrag ، پوشه Microsoft،خط فرمان،CleanupTemporaryState task،برنامه های مبتنی بر NET. ،پوشه Temp،قابلیت Disk Cleanup،برنامه CCleaner ، وظیفه ی SilentCleanup،آرگومان،نکته های ویندوز،ترفندهای ویندوز،کاربر حرفه ای ویندوز،مهارتهای یک کاربر حرفه ای،تعیین وظایف ویندوز،زمان بندی وظایف،windows،کاربر حرفه ای
Task Scheduler،زمان بندی اجرای برنامه ها در ویندوز،کار با ویندوز،ویندوز،برنامه های ویندوز،End ،ادمین،Run ،زمان بندی اجرای پردازش ها،نسخه های جدید ویندوز،شناخت رابط کاربری Task Scheduler،اپلیکیشن Task Scheduler،پنل اطلاعاتی،Taskهای در حال اجرا ،ساختار درختی ،پوشه ،پنل Actions ،دسترسی سریع به منوها،Show/hide Action Pane،ایجاد تسک های زمان بندی شده،Create Basic Task،ایجاد یک وظیفه ی جدید،Create Task،Import Task،تهیه گزارش کار،Display All Running Tasks،Refresh and Help، زمان اجرا،مدت اجرای وظیفه،امکان History،تب History،جزییات هر تسک ،ثبت گزارش های اضافی ،وظیفه ی ScheduledDefrag ، پوشه Microsoft،خط فرمان،CleanupTemporaryState task،برنامه های مبتنی بر NET. ،پوشه Temp،قابلیت Disk Cleanup،برنامه CCleaner ، وظیفه ی SilentCleanup،آرگومان،نکته های ویندوز،ترفندهای ویندوز،کاربر حرفه ای ویندوز،مهارتهای یک کاربر حرفه ای،تعیین وظایف ویندوز،زمان بندی وظایف،windows،کاربر حرفه ای

درس دوم: استفاده از Task Scheduler برای زمان بندی اجرای پردازش های بعدی (بخش دوم)

درس دوم: استفاده از Task Scheduler برای زمان بندی اجرای پردازش های بعدی (بخش سوم)

 

  

اغلب کاربران مبتدی ویندوز Task Scheduler را تنها ابزاری برای زمان بندی اجرای برنامه ها در یک زمان مشخص می دانند اما واقعیت این است که این برنامه چیزی بیشتر از این هاست.
در گذشته، ویندوز چند سرویس داشت که در همه حال در پس زمینه در حال اجرا بودند و کارهایی نظیر بهینه سازی و نگهداری ویندوز را در مواقع مشخص انجام می دادند. در نسخه های جدید ویندوز، این رویه کنار گذاشته شده، در مقابل امکان افزودن رویدادها به Task Scheduler  فراهم شده که اگرچه بسیار مشابه رویه قبل است اما به این ترتیب از اجرای پردازش ها در پس زمینه و به هدر رفتن حافظه جلوگیری می شود.
البته این بدین معنی نیست که دیگر پردازشی برای اجرا در پس زمینه ویندوز وجود ندارد، بسیاری از این برنامه ها نیاز دارند در پس زمینه به طور مداوم در حال اجرا باشند؛ به این دلیل که هم نیاز به فعالیت پایدار دارند و هم احتیاج به ارتباط با پردازش های دیگر. اما در مجموع انتقال وظایف سیستمی به Task Scheduler برای کاربران بسیار سودمند است. 

شناخت رابط کاربری Task Scheduler

 
هنگامی که برای نخستین بار اپلیکیشن Task Scheduler را باز می کنید، با سه پنل اطلاعاتی مواجه خواهید شد: پنل سمت چپ لیستی از پوشه ها را به صورت ساختار درختی ،که نشان دهنده دسته بندی وظایف زمان بندی شده برای اجراست ، نشان می دهد، پنل میانی نشاندهنده ی وظایف و در نهایت پنل Actions در سمت راست امکان دسترسی سریع به منوها را فراهم می آورد. 
این رابط کاربری ممکن  است در نگاه اول کمی ترسناک به نظر برسد اما واقعیت این است که اینجا همه چیز بسیار ساده ست و این تنها ظاهر قضیه است که کمی غلط انداز می باشد. 

 

 


شما می توانید پنل سمت راست را با کلیک کردن بر روی Show/hide Action Pane، انتهایی ترین آیکون در سمت راست نوار ابزار پنهان کنید. اگر پیش از این Task یا وظیفه ای را از لیست انتخاب کرده باشید، منویی با تنظیمات مناسب برای کنترل وظایف: Run برای اجرا و End برای پایان دادن به وظیفه ی مربوطه در اختیار شما قرار خواهد گرفت؛ اما اگر برای نخستین بار است که این برنامه را باز کرده اید و هیچ وظیفه ای انتخاب نشده، گزینه ای می بینید که به کمک آنها می توانید Task بسازید،  Taskهای در حال اجرا را نمایش دهید و ... .

 

 

 

در ادامه شما را با نحوه ی ایجاد وظایف جدید آشنا خواهیم کرد اما پیش از آن به معرفی شماری از گزینه های موجود خواهیم پرداخت:


Create Basic Task یک ابزار جادویی (wizard) برای ایجاد تسک های زمان بندی شده در اختیار شما قرار می دهد 
Create Task امکان ایجاد یک وظیفه ی جدید را برای شما ایجاد می کند با این تفاوت که باید تمامی جزییات و تنظیمات را بصورت دستی وارد کنید
Import Task این گزینه به شما اجازه می دهد که تسک هایی که قبلا استخراج یا Export کرده بودید را مجدداً وارد کنید. این کار به ویژه زمانی که یک کامپیوتر جدید خریداری کرده و یا از دو تا سیستم برای انجام وظایف خود استفاده می کنید، می تواند مفید باشد 
Display All Running Tasks لیست تمامی Task های در حال اجرا را به شما نمایش می دهد
Enable / Disable All Tasks History امکان تهیه گزارش کار و تاریخچه ی وظایف انجام شده را فعال و غیرفعال می کند
New Folder یک پوشه جدید در ستون سمت چپ برنامه می سازد. برای زمانی مناسب است که وظایف بسیار زیادی در برنامه وجود دارند و میخواهید آن ها را مرتب کنید
Delete Folder امکان پاک کردن پوشه های ایجاد شده را برای شما فراهم می آورد
Refresh and Help همانطور که از نام این بخش پیداست برای Refresh کردن برنامه و درخواست کمک مورداستفاده قرار می گیرد

با کلیک بر روی Display All Running Tasks لیستی از تمامی وظایف در حال اجرا نمایش داده خواهد شد، هرچند بنظر نمی رسد این بخش اطلاعات دقیقی درباره ی زمان اجرا و مدت اجرای این وظایف در اختیار شما قرار دهد. 

 


گزینه Enable / Disable All Tasks History هم بسیار کاربردی است زیرا با فعال کردن امکان History یک تب History به صفحه جزییات هر تسک اضافه می کند و اتفاق هایی که در اینجا برای آن Task رخ می‌دهد را به شما نشان می‌دهد. اگر قصد عیب یابی مواردی را دارید که به Task Scheduler مربوط می شود فعال کردن این گزینه بسیار مفید است اما اگر نیازی به آن ندارید بهتر است آن را غیر فعال کنید تا از ثبت گزارش های اضافی بر روی سیستم خود جلوگیری شده و کارایی سیستم تان را از این طریق بهبود ببخشید.

 

 

جزئیات بسیاری درباره ی ایجاد وظایف جدید وجود دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت اما پیش از آن شاید بد نباشد اگر سری به پوشه های موجود در پنل سمت چپ بزنیم تا با همه کارهایی که یک وظیفه ی برنامه ریزی شده، توسط ویندوز یا هر نرم افزار دیگری قادر به انجام آن است، آشنا شویم. 
بعنوان مثال، اگر مسیر Microsoft -> Windows -> Defrag را طی کرده و پوشه ی را باز کنید، وظیفه ی ScheduledDefrag را در لیست مشاهده خواهید کرد. تب actions جرئیاتی درباره ی اینکه در حال حاضر چه وظایفی درپس زمینه در حال اجراست و تنظیمات آنها به چه صورت است، ارائه می کند. 


نکته: توصیه می کنم به وظایفی که در پوشه Microsoft وجود دارند دست نزنید زیرا ممکن است باعث بروز مشکل در سرویس های ویندوز شود.


 

برای مثال بعدی به آدرس Microsoft -> Windows -> ApplicationData folder بروید که وظیفه ی CleanupTemporaryState را در خود دارد. تب Actions به ما می گوید خط فرمان با استفاده از برنامه rundll32.exe به اجرای فایل Windows.Storage.ApplicationData.dll و تابع CleanupTemporaryState  در آن فایل DLL می پردازد.
اما این به چه معناست؟ برنامه های مبتنی بر .NET  قابلیتی را دارند که امکان ساخت فایل های موقت یا داده هایی که وجود آن ها فقط در هنگام اجرا ضروریست را با استفاده از توابع  ApplicationData ایجاد می کند. ویندوز، تابع CleanupTemporaryState را برای پاک کردن این فایل های موقت که در پوشه Temp قرار دارند، فراخوانی می کند.

 


البته لازم نیست این وظبفه  را به صورت دستی انجام دهید ! ویندوز با استفاده از قابلیت Disk Cleanup  این کار را برای شما انجام می دهد، هرچند درصورت تمایل می توانید از نرم افزار های ثالثی نظیر CCleaner نیز استفاده کنید. 
حالا که صبحت از Disk Cleanup  شد باید گفت شما همچنین می توانید تنظیمات ویندوز را به شکلی انجام دهید که هرگاه فضای هارد شما کاهش یافت وظیفه “Disk Cleanup” در پس زمینه سیستم بدون اینکه شما بدانید اجرا گردد. 

 


خط فرمان نحوه ی اجرای این وظیفه را مشخص می کند. به این صورت که ویندوز با فرستادن آرگومان های /autoclean و /D %systemdrive%  به cleanmgr.exe ، درخواست می کند که Disk Cleanup به طور خودکار انجام گردد و درایوی که ویندوز روی آن نصب شده، پاک سازی شود. تمامی این کارها در وظیفه ی SilentCleanup انجام می شود.

 

 

 

 


نویسنده : افروز آزادی


سایر خبرهای این گروه ...
::تبلیغات

کلید واژه ها : Task Scheduler ، زمان بندی اجرای برنامه ها در ویندوز ، کار با ویندوز ، ویندوز ، برنامه های ویندوز ، End  ، ادمین ، Run  ، زمان بندی اجرای پردازش ها ، نسخه های جدید ویندوز ، شناخت رابط کاربری Task Scheduler ، اپلیکیشن Task Scheduler ، پنل اطلاعاتی ، Taskهای در حال اجرا  ، ساختار درختی  ، پوشه  ، پنل Actions  ، دسترسی سریع به منوها ، Show/hide Action Pane ، ایجاد تسک های زمان بندی شده ، Create Basic Task ، ایجاد یک وظیفه ی جدید ، Create Task ، Import Task ، تهیه گزارش کار ، Display All Running Tasks ، Refresh and Help ،  زمان اجرا ، مدت اجرای وظیفه ، امکان History ، تب History ، جزییات هر تسک  ، ثبت گزارش های اضافی  ، وظیفه ی ScheduledDefrag  ،  پوشه Microsoft ، خط فرمان ، CleanupTemporaryState task ، برنامه های مبتنی بر NET.  ، پوشه Temp ، قابلیت Disk Cleanup ، برنامه CCleaner  ،  وظیفه ی SilentCleanup ، آرگومان ، نکته های ویندوز ، ترفندهای ویندوز ، کاربر حرفه ای ویندوز ، مهارتهای یک کاربر حرفه ای ، تعیین وظایف ویندوز ، زمان بندی وظایف ، windows ، کاربر حرفه ای ، 
 
بحث ها و نظرها
0
نظر
برای شرکت در بحث و تبادل نظر در سایت لاگین نموده، یا ثبت نام کنید.

:: تبلیغات

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
Copyright © 1998 - 2019 NovinPendar Co. Ltd. All rights reserved.