فروشگاه اینترنتی نوین پندار
دوشنبه 1 خرداد ماه 96 - (09:51) | تعداد بازدید : 28828

درس چهارم: آشنایی با پارتیشن بندی هارد دیسک با استفاده از Disk Management (بخش دوم),ابزار Disk Management،هارد دیسک،پارتیشن،پارتیشن بندی هارد دیسک،Guid Partition Table، ترفندهای ویندوز،کاربر حرفه ای ویندوز،master boot record، partition tables،نمایش گرافیکی،MBR،Master Boot Record،GPT ،هارد درایو مجازی،Dynamic،Basic ،لیست volume،پنل کاری،درایوهای فیزیکی،نمایشی گرافیکی از پارتیشن،Drive C،DriveBoot،پارتیشن ها از نوع اول،Primary،فایل های بوت،BIOS ،بایوس، منوی Action ،تغییر از حالت GPT به MBR،تغییر سایز پارتیشن، تغییر نام پارتیشن، پاک کردن پارتیشن، فرمت کردن پارتیشن،RAID  ،کنترلرهای سخت افزاری،نمایشی گرافیکی از پارتیشن ها،انتخاب روش پارتیشن بندی،مقدار دهی اولیه یک دیسک،سیستم عامل،RAID  نرم افزاری،فرمت های partition table،جدول پارتیشن ها،پارتیشن MBR،سکتور بوت،وت لودر ویندوز،اطلاعات پارتیشن‌بندی درایو،پارتیشن بوت سیستم عامل، ساختار پارتیشن‌ها، جدول پارتیشن، فناوری UEFI، محدودیت های MBR،ویندوز، Extended Primary،درایو Logical،سکتورهای ۵۱۲ بایتی،UEFI ،ویندوز ویستا،نسخه های جدیدتر BIOS،درایوهای اطلاعاتی GPT،شناسایی پارتیشن،Boot Partition ،نسخه های 32 بیتی ویندوز XP،هارد درایو،Cyclic Redundancy Check،Protective MBR،دیسک GPT،پارتیشن های غیر قابل دسترس،Unknown Partition،درایو GPT ،رایوهایGPT  قابل بوت شدن،Bootable GPT،پارتیشن سیستمی EFI،تفاوت های GPT و MBR،دیسک Basic ،دیسک Dynamic،افزایش ضریب اطمینان،Mirror کردن درایوهای سیستمی ،LDM metadata partition،پارتیشن Stripped،پارتیشن Spanned،درایو Mirrored،پارتیشن های RAID5،ویندوز 8،ابزار Storage Spaces،قابلیت RAID،هارددیسک، mount-point،پوشه‌ی mount-point،درایوهای منطقی،Logical Drives،ویندوز،درایو حاوی اطلاعات
ابزار Disk Management،هارد دیسک،پارتیشن،پارتیشن بندی هارد دیسک،Guid Partition Table، ترفندهای ویندوز،کاربر حرفه ای ویندوز،master boot record، partition tables،نمایش گرافیکی،MBR،Master Boot Record،GPT ،هارد درایو مجازی،Dynamic،Basic ،لیست volume،پنل کاری،درایوهای فیزیکی،نمایشی گرافیکی از پارتیشن،Drive C،DriveBoot،پارتیشن ها از نوع اول،Primary،فایل های بوت،BIOS ،بایوس، منوی Action ،تغییر از حالت GPT به MBR،تغییر سایز پارتیشن، تغییر نام پارتیشن، پاک کردن پارتیشن، فرمت کردن پارتیشن،RAID  ،کنترلرهای سخت افزاری،نمایشی گرافیکی از پارتیشن ها،انتخاب روش پارتیشن بندی،مقدار دهی اولیه یک دیسک،سیستم عامل،RAID  نرم افزاری،فرمت های partition table،جدول پارتیشن ها،پارتیشن MBR،سکتور بوت،وت لودر ویندوز،اطلاعات پارتیشن‌بندی درایو،پارتیشن بوت سیستم عامل، ساختار پارتیشن‌ها، جدول پارتیشن، فناوری UEFI، محدودیت های MBR،ویندوز، Extended Primary،درایو Logical،سکتورهای ۵۱۲ بایتی،UEFI ،ویندوز ویستا،نسخه های جدیدتر BIOS،درایوهای اطلاعاتی GPT،شناسایی پارتیشن،Boot Partition ،نسخه های 32 بیتی ویندوز XP،هارد درایو،Cyclic Redundancy Check،Protective MBR،دیسک GPT،پارتیشن های غیر قابل دسترس،Unknown Partition،درایو GPT ،رایوهایGPT  قابل بوت شدن،Bootable GPT،پارتیشن سیستمی EFI،تفاوت های GPT و MBR،دیسک Basic ،دیسک Dynamic،افزایش ضریب اطمینان،Mirror کردن درایوهای سیستمی ،LDM metadata partition،پارتیشن Stripped،پارتیشن Spanned،درایو Mirrored،پارتیشن های RAID5،ویندوز 8،ابزار Storage Spaces،قابلیت RAID،هارددیسک، mount-point،پوشه‌ی mount-point،درایوهای منطقی،Logical Drives،ویندوز،درایو حاوی اطلاعات

درس چهارم: آشنایی با پارتیشن بندی هارد دیسک با استفاده از Disk Management (بخش اول)

 

انتخاب نوع دیسک: دیسک Basic یا Dynamic

 

 

از دیگر مفاهیم Disk Management که احتیاج به شفاف سازی دارد، می توان به مفهوم دیسک های دینامیک و بیسیک (basic) اشاره کرده. آنچه این امر را بیش از پیش گیج کننده می کند این است که شما باید از میان دیسک های GPT و MBR  یکی را انتخاب کنید.
هنگامی که با استفاده از هریک از فرمت های پارتیشن بندی MBR با GPT یک دیسک ایجاد می کنید، می توانید از ویژگی های آنها برای ایجاد پارتیشن های منظم استفاده کنیم. برای MBT می توانیم از بین پارتیشن های Primary یا Extended/Logical انتخاب کنیم و در GPT  ما پارتیشن هایی که با استفاده از Guid منظم شده اند، داریم. ویندوز به آن بعنوان دیسک بیسیک اشاره می کند. بعبارت دیگر، دیسک های basic رایج ترین نوع دیسک در ویندوز هستند که شامل پارتیشن و درایورهای منطقی هستند و یا یک سیستم فایل فرمت شده اند. در این مدل دیسک شما می توانید فایل سیستم هایی همچون Fat32،  NTFS را داشته باشید. در این قسمت می توان چهار پارتیشن اولیه (Primary) داشت. در واقع یک بخش از هارد دیسک را با نام primary partition انتخاب کرده و آن را درایو C نام گذاری می کنیم و مابقی آن را به نام extended partition می شناسیم.
انتخاب دیگری که ویندوز در اختیار شما قرار می دهد، استفاده از دیسک دینامیک است که به ویندوز اجازه می دهد بجای ویژگی های پارتیشن ها روی پارتیشن ها مدیریت داشته باشیم و در واقع از خصوصیات جزئی پارتیشن ها خیلی کمتر استفاده می شود. در بیشتر مواقع پارتیشن ها در این روش، Volume نامیده شوند.(در واقع ، ویندوز پارتیشن ها را Volume می نامد.) دیسک های Dynamic ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به Basic ارئه کرده اند که دیسک های Basic از آن ها پشتیبانی نمی کنند. از جمله این ویژگی ها می توان به قابلیت نوارکشی، تحمل بالا در برابر خطا و سایر موارد اشاره کرد.
از آنجا که در روش Dynamic از هر دو ساختار GPT و MBR  استفاده می کنیم، باید Partition Type خود را آگاهانه انتخاب کنیم. مثلا اگر یک پارتیشن با ظرفیت بالا میخواهیم، GPT  را انتخاب کنید.
ویندوز برای ذخیره نوع Volume، حروف درایوها و سایر اطلاعات مرتبط، از پایگاه داده ای به نام (LDM(Logical Disk Manager استفاده می کند و یک نسخه پشتیبان از این پایگاه داده بر روی هر درایو دینامیک بر روی کامپیوتر شما ذخیره می کند. در یک درایو MBR، این اطلاعات در فایلی به حجم حدود یک مگابایت، داخل هر درایو ذخیره می شود اما در GPT، یک پارتیشن مخفی یک مگابایتی به نام LDM metadata partition در انتهای دیسک، مسئولیت ذخیره سازی اطلاعات رابر عهده دارد.

Mirror کردن درایوهای سیستمی 

برای افزایش ضریب اطمینان، داده ها را می توان در میان چندین هارد دیسک کپی کرد که اصطلاحا Mirroring نامیده می شود. برای Mirror کردن درایوها، در صورت Basic بودن باید آنها را به Dynamic تبدیل کرد. تمام آنچه باید برای اینکار انجام گیرد آن است که بر روی درایو سیستمی خود راست کلیک کرده و گزینه ی Add Mirror را انتخاب نمائید.


 

به این ترتیب اخطاری مبنی بر اینکه اگر درایو را از حالت Basic به حالت Dynamic در بیاورید دیگر قابلیت dual-booting (استفاده از دو سیستم عامل در یک کامپیوتر) نداریم و همه سیستم عامل ها غیر از سیستم عامل فعلی، غیر قابل استفاده خواهند شد، ظاهر می شود. 

 

 

هنگامی که Mirroring در حال پیکربندی و آماده سازی است، سرعت کامپیوتر کم خواهد شد، چرا که اطلاعات System Drive باید به درایوهای دیگر منتقل شود. از این به بعد سیستم اطلاعات را تنها در یک درایو ننوشته و در دو درایو می نویسد و تغییرات را در هر دوی درایو ها اعمال می کند. اما این روش امنیت اطلاعات را بالا می برد. زیرا اگر یکی از هارد ها خراب شود، یک کپی از آن خواهید داشت.

 

 

توجه داشته باشید که شما می توانید با راست کلیک کردن بر روی درایو، فرایند  Mirroring را متوقف کنید. همچنین به یاد داشته باشید که یک درایو MBR را نمی توانید به یک درایو GPT، mirror  کنید.

انواع دیسک های Dynamic

در حین کار کردن بر روی یک هارد Dynamic می توانید تعداد بسیار زیادی پارتیشن ساخته و آن ها را به هر اندازه ای که میخواهید در بیاورید.
 
پارتیشن ساده : به فضای خالی موجود در یک dynamic disk یا یک basic disk ، simple volume  گفته می شود که این فضا هم می تواند به صورت پیوسته و مجاور و هم ناپیوسته و جدا از هم باشد. زمانی از simple volume استفاده می کنیم که دیسکِ ما فضای کافی برای نگهداری تمام volume ها را داشته باشد.
پارتیشن Stripped : برای افزایش کارایی می توان داده ها را در میان چندین دیسک تقسیم کرد که اصطلاحا Striping گفته می شود. توجه داشته باشید در این مدل از فضای خالی دیسک ها بطور مساوی استفاده می شود. این روش عملکرد و سرعت انتقال داده را افزایش می دهد، این در حالیست که خبری از افزونگی نیست.
پارتیشن Spanned : در spanned volume داده ها پشت سر هم در فضای موجود در dynamic drive ها قرار می گیرند. در این روش ذخیره سازی، حداکثر تا 32 عدد dynamic drive را می توان به کار برد. زمانی که یکی از دیسک ها پر می شود، اطلاعات در دیسک بعدی و مجاور شروع به ذخیره شدن می کند. معمولاً مدیران شبکه زمانی از این روش استفاده می کنند و در کمبود فضای دیسک قرار می گیرند که مجبورند فضای volume خود را با استفاده از یک هارد دیسک دیگر گسترش دهند. از آنجا که اطلاعات به صورت دنباله دار نوشته می شود، در صورت خرابی و مشکل پیدا کردن هر کدام از دیسک ها، مجموعه ای از اطلاعات از بین خواهد رفت و این یکی از معایب این روش است، هر چند در این روش نیز خبری از افزونگی نیست. 
درایو Mirrored : این روش نسبت به روش های قبلی قابلیت دسترسی بیشتر و همچنین fault tolerance نیز دارد اما پیشرفتش در افزایش کارایی چندان موثر نبود. همانطور که از اسمش پیداست در این روش کلیه ی اطلاعاتی که بر روی یک هارد دیسک یا dynamic disk قرار دارد عینا بر روی یک dynamic disk دیگر نیز ذخیره می شود. هر تغییری که بر روی دیسک اول رخ دهد،در mirror اش هم ذخیره می شود. این روش این امکان را می دهد که در صورتی که دیسک اول دچار خرابی یا مشکل شد، دیسک ثانوی یا mirror اش جایگزین آن شده و تا زمانی که دیسک ابتدایی تعمیر و درست شود از دیسک ثانوی استفاده می شود .این کار باعث کندتر شدن سیستم می شود، اما امنیت را بالا می برد. زیرا اگر یکی از هارد ها خراب شود، یک کپی از آن خواهید داشت.
پارتیشن های RAID5 : در این روش ما حداقل به 3 دیسک یا 3 فضای یکسان و مساوی در 3 دیسک جداگانه نیاز خواهیم داشت. Volume ما مشابه روش (stripped volume (RAAID-0 به قسمت های مساوی تقسیم می شود با این تفاوت که در هر دیسک ،مقداری از فضا برای ذخیره ی اطلاعات parity که اطلاعات مربوط به محتوای دیگر دیسک ها در آن فشرده و قرار می گیرند، ذخیره می شود. در این صورت اگر دیسکی fail شود، اطلاعات آن در دیسکی دیگر ذخیره شده است همچنین کارایی نیز بالا می رود چرا که اطلاعات parity به صورت فشرده ذخیره شده بودند و هر زمان که به آن ها نیاز باشد باید از حالت فشرده خارج شوند. درصورت fail شدن یک دیسک، اگر دیسک دیگری جایگزین شود، اطلاعات دیسک fail شده از parity برداشته می شود، از حالت فشرده خارج شده و در دیسک جایگزین جدید قرار می گیرد. این روش تنها در سرورها موجود می باشد. 
 
نکته:  توجه داشته باشید که شما  نمی توانید از یک دیسک Dynamic در درایو های اکسترنال و حافظه های قابل حمل استفاده کنید.

ویندوز 8 همه چیز را تغییر داد
یکی از ویژگیهای جالب ویندوز 8 که از آن به شدت استقبال شد، ابزار Storage Spaces بود که به صورت کامل جایگزین Disk Management شده و قابلیت هایی نظیر RAID را به شما ارائه می دهد. از Storage Spaces برای تغییرات Boot Drive، نمی توان استفاده کنید، اما این ابزار کاربردی از افزونگی پشتیبانی می کند بنابراین نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات هارد داریو نخواهید داشت.
برای استفاده از این ابزار، عبارت Storage Spaces را در Control Panel جستجو کنید. سپس روی Create a new pool and storage space کلیک نمائید.


 

سپس هر درایوی که می خواهید مدیریت کنید را انتخاب کرده و گزینه Create pool را انتخاب نمائید.

 

 

شما می توانید تعدادی از گزینه ها را انتخاب کنید و سپس یک storage pool بسازید. 

 

 

چگونه یک پوشه یا حرف را به عنوان mount-point برای یک درایو حاوی اطلاعات، انتخاب کنیم؟
در صورتی که کامپیوتر شما فضای خالی برای نگه‌داری اطلاعات نداشته باشد، معمولا یک هارددیسک جدید روی آن نصب می‌کنید. با این حال، زمانی که تعداد این درایوها زیاد باشد، مشکلاتی را به‌وجود خواهد آورد.
به جای استفاده از RAID یا سایر روش‌هایی که در مورد درایوهای منطقی (Logical Drives) مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید از ویژگی موجود در ویندوز استفاده کنید. این ویژگی شما را قادر می‌سازد از هارددیسک به صورت یک پوشه استفاده کنید و برای آن یک مسیر مشخص کنید. 
تنظیم مسیر یک پوشه‌ی mount-point نه تنها برای کاهش تعداد نام درایو‌ها مفید است بلکه به شما در سازماندهی بهتر درایو‌ها نیز کمک خواهد کرد. حتی می‌توانید در مواردی که تعداد زیادی درایو به سیستم خود متصل کرده‌اید و قصد دارید نام آن‌ها را تغییر دهید، از این روش استفاده کنید.
به این ترتیب با راست کلیک بر روی یک پارتیشن (به جز پارتیشن سیستم) و انتخاب گزینه ی Change Drive Letter and Paths می توانید نام درایو را تغییر دهید.  

 

 

 


نویسنده : افروز آزادی


::تبلیغات

کلید واژه ها : ابزار Disk Management ، هارد دیسک ، پارتیشن ، پارتیشن بندی هارد دیسک ، Guid Partition Table ،  ترفندهای ویندوز ، کاربر حرفه ای ویندوز ، master boot record ،  partition tables ، نمایش گرافیکی ، MBR ، Master Boot Record ، GPT  ، هارد درایو مجازی ، Dynamic ، Basic  ، لیست volume ، پنل کاری ، درایوهای فیزیکی ، نمایشی گرافیکی از پارتیشن ، Drive C ، DriveBoot ، پارتیشن ها از نوع اول ، Primary ، فایل های بوت ، BIOS  ، بایوس ،  منوی Action  ، تغییر از حالت GPT به MBR ، تغییر سایز پارتیشن ،  تغییر نام پارتیشن ،  پاک کردن پارتیشن ،  فرمت کردن پارتیشن ، RAID  ، کنترلرهای سخت افزاری ، نمایشی گرافیکی از پارتیشن ها ، انتخاب روش پارتیشن بندی ، مقدار دهی اولیه یک دیسک ، سیستم عامل ، RAID نرم افزاری ، فرمت های partition table ، جدول پارتیشن ها ، پارتیشن MBR ، سکتور بوت ، وت لودر ویندوز ، اطلاعات پارتیشن‌بندی درایو ، پارتیشن بوت سیستم عامل ،  ساختار پارتیشن‌ها ،  جدول پارتیشن ،  فناوری UEFI ،  محدودیت های MBR ، ویندوز ،  Extended Primary ، درایو Logical ، سکتورهای ۵۱۲ بایتی ، UEFI  ، ویندوز ویستا ، نسخه های جدیدتر BIOS ، درایوهای اطلاعاتی GPT ، شناسایی پارتیشن ، Boot Partition  ، نسخه های 32 بیتی ویندوز XP ، هارد درایو ، Cyclic Redundancy Check ، Protective MBR ، دیسک GPT ، پارتیشن های غیر قابل دسترس ، Unknown Partition ، درایو GPT  ، رایوهایGPT قابل بوت شدن ، Bootable GPT ، پارتیشن سیستمی EFI ، تفاوت های GPT و MBR ، دیسک Basic  ، دیسک Dynamic ، افزایش ضریب اطمینان ، Mirror کردن درایوهای سیستمی  ، LDM metadata partition ، پارتیشن Stripped ، پارتیشن Spanned ، درایو Mirrored ، پارتیشن های RAID5 ، ویندوز 8 ، ابزار Storage Spaces ، قابلیت RAID ، هارددیسک ،  mount-point ، پوشه‌ی mount-point ، درایوهای منطقی ، Logical Drives ، ویندوز ، درایو حاوی اطلاعات ، 
 
بحث ها و نظرها
0
نظر
برای شرکت در بحث و تبادل نظر در سایت لاگین نموده، یا ثبت نام کنید.

:: تبلیغات

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
Copyright © 1998 - 2019 NovinPendar Co. Ltd. All rights reserved.